Splavarjenje
V veselem vzdušju in s harmoniko v roki vas pričakujejo flosarji na splavih, da z njimi podoživite nekdanje pustolovščine in šege ob spravilu lesa. Spoznajte tradicijo spravila lesa po reki Dravi. Zapeljite se kot nekoč splavarji – na lesenih hlodih po Dravi! Nekoč so flosarji, kot so jim rekli v teh krajih, opravljali pomembno nalogo transporta lesa. Danes vam na Koroškem v dveh splavarskih pristanih na Gortini pri Muti in v Javniku prikažejo, kako so ogromne lesene gmote prevažali po reki. Flosarski poklic je bil zelo priljubljen in cenjen. Ure in ure težkega dela pa so presekali zvok harmonike, zven pesmi in čas za krepko koroško košto. Veselja in dobre volje jim ob delu ni zmanjkalo. Takšno radoživo flosarsko življenje vam bodo še danes, na kar najbolj pristen način, oživili v splavarskih pristanih.
Zakaj in kako so nastali flosarji?
Les je bil nekoč glavna surovina in vir prihodkov v teh krajih. Tako za tiste, ki so ga prodajali, kot za tiste, ki so ga prevažali. V času, ko ni bilo železnice in cest, je bil prevoz lesa po reki edini možni način transporta. Vsak mladi fant je takrat želel postati splavar ali flosar, saj so za vestno delo dobili tudi dobro plačilo, ob tem pa spoznavali svet in ljudi.
Koroški splavarji – splavarski pristan Gortina na Muti
Duh preteklosti doživite na vožnjah s pravimi replikami splavov. Na voljo je več programov za različne skupine. Naj si bodo starejši, otroci ali vesele skupine – vsem bodo zgodbo splavarjenja približali na edinstven način. Splavarsko izkušnjo pa bodo popestrili še s kulinaričnim in zabavnim programom.
Dravski splavarji – splavarski pristan in splavarski muzej Javnik pri Podvelki
Na flosarski rajži vam bodo tudi v splavarskem pristanu v vasici Javnik predstavili življenje prednikov. V vasici Javnik je v avtentično ohranjeni splavarski hiši tudi muzej, posvečen generacijam klenih splavarjev in njihovim družinam.