Zbirke v Libeličah
V obnovljenem delu župnijskega skednja v Libeličah predstavljamo tradicionalno kmečko gospodarstvo, značilno za obdobje od druge polovice 19. stoletja do okoli leta 1970 na območju današnje krajevne skupnosti Libelič, Libeliške Gore in Gorč. Pobudo za ureditev zbirke so dali vaščani sami. Želeli so ohraniti po večini že pozabljene predmete na skednjih, v kaščah, kleteh in na podstrešjih hiš.
Razstava temelji na delovnih ritmih kmeta, prikazanih skozi letne čase: pust, velika noč, varovanje posevkov, zdravilna zelišča, likof, farni patron, teritev, preja, koline, božič, posli in na pomembnih delovnih opravilih: none, gnojvoža, oranje, sejanje, okopavanje, košnja, žetev, mlačev, spravilo pridelkov, stiskanje mošta »prešanje«, paša, steljeraja, skrb za živino, furmani. Zanimivejši predmeti so na primer: »škajdrovc« – stojalo z rezilom za rezanje krme, nožne stope za pihanje kaše, »pokšlite« – sani za konjsko vprego za prevoz sena, »rolovc« – valjar za vprego za valjanje njiv, električni pastir iz zgodnjih petdesetih let prejšnjega stoletja, »preša« – stiskalnica za olje, značilna libeliška »cejna« in drugi.
V predstavitvi smo poudarili »pot« žita s prikazom delovnih postopkov od setve in pletve žit, žetve in mlačve. Ambientalna predstavitev opravila mlačve s postavitvijo lutk pri delu in ustreznih delovnih pripomočkov ponazarja eno od faz poti od semena do kruha – pomembne dobrine tradicionalnega kmečkega človeka, saj so se celotna kmetova prizadevanja odsevala v pridelanih zalogah živil. Rženi kruh prebivalcem tega področja še danes predstavlja pomembno vrednoto v prehranjevanju. (povzeto po: kpm.si)